logo

LIGNA 2017’DE TÜRKİYE İLK BEŞTE!

LIGNA 2017’DE TÜRKİYE İLK BEŞTE!

 

İki yılda bir Almanya’nın Hannover şehrinde  düzenlenen, dünyanın önde gelen ağaç işleme teknolojileri fuarı LIGNA, bu yıl 22-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında kapılarını açacak. Türkiye’nin ilk beş katılımcı ülke arasında yer aldığı fuarda, geçtiğimiz yıllara göre stant alanını en çok genişleten ülkelerden biri yine Türkiye oldu.

 

İstanbul’da (Park Bosphorus Otel) düzenlenen basın toplantısında LIGNA 2017 yılının odak noktaları ve yenilikleri açıklandı. HANNOVER Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel’in moderasyonunda gerçekleşen toplantıya, DEUTSCHE MESSE AG Uluslararası Ticaret Fuarları ve Global Satıştan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı  Alexander Wurst, VDMA Ağaç İşleme Makineleri Üreticileri Birliği Pazarlama Müdürü  Dominik Wolfschuetz ve AIMSAD Genel Sekreteri  Arif Onur Kaçak konuşmacı olarak katıldı.

22-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında kapılarını profesyonel ziyaretçilere açmaya hazırlanan fuarın odak konuları Endüstri 4.0 yolunda entegre üretim, plastik ve kompozitlerin işlenmesi ve ‘’Kaynaklara ve Teknolojiye Erişim’’ temasıyla gerçekleşecek olan Wood Industry Summit olarak açıklandı.

 

TÜRKİYE İLK BEŞ KATILIMCI ÜLKE ARASINDA

DEUTSCHE MESSE AG Uluslararası Ticaret Fuarları ve Global Satıştan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı  Alexander Wurst, fuar ile ilgili şunları aktardı: “Bu yıl fuarda 45 ülkeden 1.500’den fazla katılımcı yer alacak ve bu firmalar 122.000 metrekareden fazla bir alanda yeniliklerini 90 ülkeden gelen ziyaretçilerle buluşturacaklar. ” Bu yıl fuara Almanya dışında sırasıyla, İtalya, Avusturya, İspanya, Türkiye, Danimarka, Çin, İsveç, Hollanda ve İsviçre’den katılım gerçekleştiğini  ve Türk firmalarının katılımlarının her yıl artış göstermesinden mutluluk duyduklarını belirten Wurst sözlerine şöyle devam etti: “Şu ana kadar Türkiye’den 31 katılımcı  yaklaşık 3000 m2 toplam alan için rezervasyonunu gerçekleştirdi. Bu rakamların fuar gününe kadar artacağını umuyoruz. Türkiye, geçtiğimiz fuara göre şimdiden stand alanı olarak en çok büyüme gösteren ülkeler arasında yer alıyor.”

AİMSAD Genel Sekreteri  Arif Onur Kaçak ise konuşmasında 31 katılımıcı firmanın 17’sinin AİMSAD üyesi olduğunu, LIGNA fuarlarını bu yıl ve gelecek yıllarda da destekleyeceklerini, çünkü fuarın sektöre büyük katkı sunduğunu dile getirdi.

 

 

2017 YILINDA REKOR ÜRETİM

Ağaç işleme sektörü pazarının güncel durumu hakkında bilgi veren VDMA Ağaç İşleme Makineleri Üreticileri Birliği Pazarlama Müdürü  Dominik Wolfschuetz ise “LIGNA 2017’i ile birlikte ağaç işleme makineleri sektörü satış hacminde %5 oranında bir artış ve 3 milyar Euro’luk üretim gerçekleşmesini bekliyoruz’’ diye belirtti.

 

LIGNA 2017’NİN YENİLENEN YÜZÜ

LIGNA 2017‘nin yenilenen yerleşim planına da değinen Wurst “fuar geleceğin Endüstri 4.0 dünyasında başarıya ulaşmak için ahşap endüstrisinin sahip olması gereken tüm teknolojileri kapsıyor. Bu yıl fuarda,  özel ve seri üretim için yenilikçi makina ve ekipmanlar, yüzey işlem teknolojileri, lamine ahşap üretim, kereste fabrikası teknolojisi, ahşaptan bioenerji teknolojileri, makine bileşenleri ve otomasyon ve ormancılık teknolojileri sunulacak.

Yenilenen yerleşim planı kapsamında,  11’den 15’e kadar olan salonlarda ve 27. salonda “Tools and Machinery for Custom and Mass Production” (Özel ve Seri Üretim için Makina ve Ekipmanlar) bölümünü ağırlayacak. Bu bölüm, seri ve farklı üretim makinelerini, ekipman ve aletlerini, masif ağaç işleme makinelerini, mobilya sanayi üretimine ilişkin makine ve ekipmanları, ahşap ve ahşap malzemelerin üretimini,  makineler ve el aletlerini kapsıyor.

Surface Technology (Yüzey İşlem Teknolojileri) bölümü 17. Salonda olmaya devam edecek; ancak artık LIGNA dünyasında kazandığı öneme paralel olarak tam teşekküllü bir alan olarak var olacak.

Entegre üretim ve otomasyonun artan önemini yansıtacak şekilde “Machine Components and Automation Technology” (Makina Bileşenleri ve Otomasyon Teknolojileri) bölümü 16. Salon’da yer alacak. Bu teknolojiler, yüksek hız ve duyarlılık, kısa üretim dönemi ve daha büyük bir etki alanı vaat ediyor.

  1. salondaki “Wood-Based Panel Production” (Ahşap esaslı panel üretimi) ve “Energy from Wood” (Ahşaptan Bioenerji Üretimi) sergi alanları ile 25. salondaki “Sawmill Technology” (Bışkıhane Teknolojisi) sergi alanı, global pazar liderlerinin desteği ve hem eski katılımcıların hem de yenilerinin fuara katılımıyla, bu sene tamamen doldu.

“Forestry Technology” (Ormancılık Teknolojileri) sergi alanı ise EXPO çadırı bölümündeki pavilyonlarda ve açıkhava bölümünde yer alacak. Bu açıkhava sergi alanları, ahşap değer zinciriyle ilişkili çeşitli konuların daha iyi bir şekilde sergilenmesini olanaklı kılacak

LIGNA 2017’nin “Integrated Manufacturing” teması etrafında öne çıkan bir diğer konusu ise “Processing of Plastics and Composites” (Plastik ve Kompozitlerin İşlenmesi) sergi alanı. Bu alan, ağaç işleme makinelerinin ahşap-dışı kullanımlarını,  mobilyacılar, doğramacılar, marangozlar ve montajcılar için eğitimleri ve Wood Industry Summit’i (Ahşap Endüstrisi Zirvesi)  içeriyor. Wood Industry Summit, ürün ve işleme teknolojilerini, tüm süreç entegrasyonları için ileri teknolojileri ve üst düzey uluslararası heyetleri kapsayacak’’ dedi.

 

LIGNA, yeni yüzü ve yenilikleriyle 22-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

 

Share
258 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

BENZER HABERLER